Göz Hastalıklarında Ozon

Retinitis Pigmentosa (Tavuk Karası-Gece Körlüğü) Hastalığında Ozon Tedavisi

Retinitis Pigmentosa Nedir?

Retinitis Pigmentosa hastalığı sebebi bilinmeyen kalıtsal bir hastalıktır. Sık görülmemesine rağmen ilerleyerek körlüğe yol açması yüzünden nedenine ve tedavisine yönelik pek çok araştırmaya konu olmaktadır.

Retinitis Pigmentosa hastalığı genellikle çocukluk çağlarında teşhis edilir. Karanlıkta gözlerin iyi seçmemesi, çevresel görüşün bozulması, aydınlıktan karanlığa geçişte uyumun zor olması ile fark edilebilir.

Retinitis Pigmentosa ilerleyici bir hastalıktır ve vakaların yarısı orta yaşlarda yasal olarak kör kabul edilirler.

Göz dibi incelemesinde gözün içini kaplayan damar tabakada siyah renkli lekelerin görülmesi ve damarların inceldiğinin tespit edilmesi ile tanı konur.

Retinitis Pigmentosa’da gece görüşü sağlayan hücreler azalır, görme siniri belirsizleşmiştir.

Retinitis Pigmentosa hastalığı ilaç ya da ameliyatla tedavi edilemez. Vitamin takviyelerinin, anti-oksidanların ve DHA oranı yüksek balıkyağının bazı vakalarda ilerlemeyi yavaşlatabildiği görülmüştür.

Hastalık, beslenmede yapılan kişiye özel değişikliklerden de fayda görmektedir.

Ozon Terapi ile Retinitis Pigmentosa (Gece Körlüğü / Tavuk Karası) hastalığında başka hiçbir yöntemin sağlayamadığı tedavi başarısına erişilmiştir.

Ozon Terapi Retinitis Pigmentosa hastalığında görme alanında büyük düzelme meydana getirir, görme keskinliğini arttırır.

Gece körlüğü ya da diğer adı ile tavuk karası ilerleyici bir hastalıktır. Ancak zamanında ozon tedavisi yapılarak ilerlemesi önlenebilir.
Retinitis pigmentosa hastalığında Ozon Tedavisi etkisi: 15 seanslık tedaviden önceki görme alanı siyah ile, tedavi sonrası görme alanı kırmızı çember ile gösterilmektedir.
Göz Hastalıklarında Ozon
68 Retinitis Pigmentosa hastasının iki gruba ayrılarak ozon veya oksijen terapi almak üzere gruplandırıldığı çalışmada Ozon Terapi alan 34 kişiden 30’u önemli derecede iyileşme göstermiştir.
Retinitiz pigmentosa (tavuk karası veya gece körlüğü) ilerleyici bir göz hastalığıdır. Ozon terapi ile bu ilerleme durdurulabilir.
15 seanslık terapiden sonra, görme alanı değerlerinde elde edilen % 30 oranındaki tedavi başarısı 7. aya dek sabit kalır, sonra azalsa da görme alanı değeri 12. ayda dahi başlangıca göre % 5 yüksek kalmaktadır. Hastaların % 80’inde iyileşme 6 ay içinde görülürken % 20 vakada iyileşme görülmesi 1 yılı bulabilir.

Ozon Terapi, vücudun antioksidan kapasitesini artırması ile, antienflamatuar ve damarları iyileştirici etkileri ile araştırmacıların ilgisini çekmiş ve ozon terapinin yaygın olduğu ülkelerde ilk kullanılmaya başladığı günden bu yana tedavi başarıları giderek artmıştır.

Ozon Terapi alan Retinitis Pigmentosa hastalarına yapılan tedaviden sonra iyileşme ilk 6 ayda zirveye ulaşır

Ozon Terapi olmadan, bu hastalıkta görme alanı değerinde normalde yılda %16 kayıp beklenir. Ozon Terapi alan hastaların en zayıf ilerleme gösterenleri bile görme alanı değerlerinde %8 iyileşme kaydetmişlerdir.

Yılda 2 kez Ozon Terapi alan Retinitis Pigmentosa hastalarında iyileşme kesintisiz devam eder, 5 yılın sonunda ortalama %70 oranında iyileşme tespit edilmiştir.

Ozon Terapi ile 5 yılın sonunda görme keskinliğinde de %42 oranında iyileşme tespit edilmiştir.

Retina Dekolmanında Ozon Tedavisi

Ozon terapi retina ayrılması (retina dekolmanı) vakalarında tedaviyi takiben 1 ay içinde fonksiyonel aktiviteyi düzeltebilmektedir. Bunu araştıran klinik çalışmada izlemeler Elektroretinografi (ERG), Maküler ERG (MERG), ve Ritmik ERG (RERG) ile yapılmış, ve bulgular ozon terapinin etkinliğini kanıtlamıştır.

Daha fazla içerik ve bilgi için -> Göz Hastalıklarında Tedavilerimiz sayfamızı ziyaret edin!

Göz Hastalıklarında Tedavilerimiz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir