Kas ve Eklem Ağrılarında Ozon Terapi

Kronik kas kasılmaları (kas tutulması) kas-iskelet sisteminin ağrılı hastalıklarının nedenleri arasında ilk sırayı alır. Kas tutulmaları boyun, sırt, bel ve kalça bölgesindeki kasların ağrıları ile seyreder, baş ve bacak ağrılarına da yol açar. Fasyalar arasına (kas kılıfı) ve ağrılı bölgede yer alan biyoaktif noktalara (tetik nokta da denebilir) az miktarda ozon enjekte edilerek yapılan Ozon Terapi bu ağrılarda çok başarılı sonuçlar vermektedir. Akupunktur tedavisi de bu şekilde uygulandığında daha etkili olmaktadır.

Omuz Eklemi Ağrıları

Bursit, sıkışma, donuk omuz sendromu vb ağrılı, hareket kısıtlılığı ile seyreden omuz eklem hastalıklarında uygulanan ozonterapi antienflamatuar ve yara iyileştirici etkileriyle kısa sürede yakınmaları ortadan kaldırabilmektedir.

Boyun ve Bel Ağrıları

Boyun, sırt ve bel ağrıları sıklıkla kas tutulmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kas tutulmaları uzun sürecek olursa zamanla omurganın doğal eğimli yapısının bozulması ile düzleşmeye yol açarak başka sorunlara neden olmaya başlarlar. Bunların en önemlileri disk fıtıklarıdır.

Omurganın doğal eğimli yapısına göre pozisyon almış bağlar omurga düzleşmesi nedeniyle aşırı gerilime maruz kalırken çok ağrı yaparlar ve bu sırada disk yastıkları da doğal olmayan basınçlara maruz kaldığından ödem, şişme ve fıtıklanmalar başlar. Fıtıklanmanın kendisi ağrı yapmaz ancak omurgadan çıkan bir sinir üzerine baskı yapacak kadar ilerlemiş bir fıtık o sinir ile ilgili bir çok yakınmaya yol açabilir.

Kliniğimizde bu ağrılarda tendon ve ligamentlerde enflamasyondan doğan ağrıları gidermek amacıyla lokal ozon enjeksiyonları, tüm süreci başlatan ağrılı kas tutulmalarını gidermek için ise biyoaktif noktalara mikro ozon enjeksiyonları yapılmaktadır (ozon-akupunktur).

Kalça Eklemi Ağrıları

Kalça eklemi ağrıları her yaşta olabilen ama en çok 40 ve üstü yaş grubunda görülen ağrılardır.

Kalça bölgesindeki ağrılar en çok sakroiliak eklemde, ona yakın sıklıkta da uyluk kemiği ile kalça kemiği arasındaki kalça ekleminde ortaya çıkarlar.

Kalça eklemi sorunlarında ağrılar yürümekle başlar veya artar, sonunda yürümeyi imkansız hale getirecek kadar şiddetlenir. Bu tablo çoğunlukla eklem kireçlenmesi adı ile tanı alır.

Sakro-İliak Eklem Ağrıları

Kalça eklemi, uyluk kemiği ile leğen kemiği arasındaki ekleme verilen isim olmakla beraber, leğen kemiğinin arkada sakrum adındaki omurga bölümü ile yaptığı eklem de bir kalça eklemidir ve adı ‘sakroiliak eklem’dir. Bu eklemin travma ve enflamatuar hastalıklarında çoğunlukla siyatik sinir sıkışmaları meydana gelir ve ağrıları bacağa vurur.

Sebebinin bel fıtığından kaynaklandığı düşünülerek gereksiz bel ameliyatlarına neden olan siyatik ağrıları bu bölgedeki enflamasyon ve sinir sıkışmasından kaynaklanıyorsa bir veya birkaç kez uygulanan ozon enjeksiyonu ile kısa sürede iyileşebilmektedir.

Piriformis Sendromu

Priformis kası kalçanın arkasında derinde yer alan, görevi kalça eklemini dışa çevirmek olan bir kastır. Siyatik sinirle çok yakın temastadır. Bu kasta meydana gelen bir iltihaplanma veya sertlik siyatik siniri rahatsız ederek sinir ağrısına neden olabilmektedir. Bu duruma Piriformis sendromu adı verilmektedir.

Ağrı, kalçanın arkasında derinde hissedildiği gibi, siyatik sinir boyunca kalçadan bacağa ve aşağıya doğru da vurabilir. Özellikle bel fıtığına benzer şikayetler yaratabildiği için sıklıkla bu durumla karışabilmektedir.

Tam bu bölgeye yapılan ozon enjeksiyonları piriformis sendromunu kısa sürede ortadan kaldırabilmektedir.

Ayrıca kalça ekleminde sıkışma, kıkırdak yırtılması ve diğer kıkırdak hasarları, artrit ostaoartrit (kireçlenme), bursit, tendon yırtıkları, kalça eklemi çevresi kas ve tendon yaralanmaları, femur başı avasküler nekrozu, çocuklukta görülen Perthes hastalığı, ergenlikte görülen femur başı epifiz kayması gibi birçok kalça eklemi sorunları da ozonterapiden fayda görme şansı olan hastalıklardır.

Ozonterapi bu hastalıklarda az miktarda lokal ozon injeksiyonu ile uygulanır.
Ozonun antienflamatuar etkileri hemen daima hastalık belirtilerinde yatışma sağlar ve ağrılar hafifler veya tamamen geçer.
Bazen tek bir enjeksiyon sonuç almak için yeterli olabilmektedir.

Kliniğimizde, lokal ozon injeksiyonları ve/veya sistemik ozon tedavisi yöntemleri ile aşağıdaki hastalıklarda Ozon Terapi başarıyla uygulanmaktadır:

Hipertonik Kas Sendromu/Miyofasiyal Ağrı Sendromu

  • Lumbago
  • Artrit
  • Bursit
  • Eklem kıkırdağı hasarları

Dr. Nilgün Eröztürk – Her hakkı saklıdır