Virüsler ve Myomlar

Yaklaşık 10 yıldan beri gündemimize girmiş olan bir bilimsel gerçek var: Kadınlarda rahim ameliyatlarının en büyük nedeni olan myomları başlatan faktör virüsler olabilir. Örneğin Polyomavirus ailesinden JC virüsü myom oluşumu ile ilgisi gösterilmiş bir virüstür.

(Pek çok insanın çocuklukta tanıştığı bu virüsler, ilk ateşli hastalıktan sonra bağışıklık sisteminin tepkisiz kalmasıyla vücutta sessiz bir şekilde yaşamaya devam etmeleri, immün sistemi baskılanmış kişilerde hızla çoğalarak ciddi klinik hastalık oluşturmaları, habis tümör oluşturma potansiyelleri ve bazı insan tümörleriyle olası ilişkileri nedeniyle insan sağlığı açısından önemli virüslerdir.

Latince’de polyomavirus, “çok sayıda tümör oluşturan virus” (poly-: çok, –oma: tümör) anlamını taşımaktadır.) Akciğer ve karaciğer hastalıkları, bazı böbrek hastalıkları, üreter darlıkları, kanamalı sistitler, Retinitis, Meningoensefalit ile ilişkili bulunmuşlardır. Pinto 2014

Merkel Cell Polyomavirus (MCPyV) de bunlardan biridir ve deride tümörler oluşturur.

İnsan polyomavirüsleri, keşfedildiklerinden bugüne insan kanserleriyle ilişkili oldukları düşünülen, ancak bu ilişkinin tam olarak kanıtlanamadığı virüslerdendir. Bu nedenle MCPyV’nin tanımlanması, polyomavirüslerin insan kanserleriyle ilişkili olduğu düşüncesini doğruladığı için büyük yankı yaratmıştır.

Araştırmalar sürüyor.

Daha fazla içerik ve bilgi için -> https://drnilgunerozturk.com‘u ziyaret edin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu