COVID-19 ve Fibromiyalji

İtalya’da yapılan bir araştırma COViD-19 geçirenlerin neredeyse üçte birinde kas-iskelet sistemi ağrıları kaldığını gösteriyor.

Araştırmacılar bu kas-iskelet sistemi belirtilerinin fibromiyalji hastalığını düşündürdüğünü bildirdiler.

British Medical Journal tıbbi dergisinde yayınlanan araştırmada Bologna üniversitesinden Dr. Francesco Ursini, 600’den fazla hastayı içeren web tabanlı bir anketi dolduran hastaların %30,7’sinin COVID-19 geçirdikten ortalama 6 ay sonra hala Amerikan Romatoloji Koleji’nin fibromiyalji teşhisi kriterlerini karşılamakta olduğunu bildirdi ve ekledi: ‘Fibro-COVID’ olarak tanımladığımız bu yeni olgunun romatologlara yapılacak başvurularda keskin bir artışa neden olacağını tahmin etmek yanlış olmaz. –

ABD’de yapılan geniş tabanlı bir ilaç firması araştırmasında ‘Uzamış COVID’li 50 binden fazla hasta sorgulanmış, bunların %40’ından fazlasının “fibromiyalji benzeri”, vücutta birden çok yerde devam eden ağrı yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Fibromiyalji hastalığının nedeni bilinmemekle beraber son araştırmalarda viral hastalıkla ilişkili olabileceğini düşündüren bulgulara ulaşılmıştır. Örneğin herpesvirüs-6/7 virüsü ile Fibromiyalji (FM) ilişkisini araştıran bir çalışmada FM hastalarında, kontrol grubu bireylere göre daha yüksek kalıcı HHV-6 ve HHV-7 enfeksiyonu saptama sıklığı vardı. Sadece FM hastalarında kanda daha yüksek herpesvirüs-6 ve herpesvirüs-7 viral yükü ve aktif fazda enfeksiyon tespit edildi.

Bu Konuda Bilimsel Araştırmalar Var mı?

Yapılan çok sayıda bilimsel araştırmadan bazıları şunlardır: Ursini 2021, Krumina 2019

Kronik Yorgunluk Sendromunda Ozon Tedavisi

Fibromiyaljide Ozon Tedavisi

Daha fazla içerik ve bilgi için -> https://drnilgunerozturk.com‘u ziyaret edin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir