Kalp Hastalıklarında Akupunktur

Kalp hastalıkları temel olarak kalbi besleyen damarların daralması veya tıkanması sonucunda ortaya çıkan koroner kalp hastalığı, bu damarlarda aniden daralma sonucu kalp krizi, kalbin kanı pompalamakta yetersiz kalması sonucunda konjestif kalp yetmezliği ve doğuştan kalbin odacık veya kapakçıklarında oluşmuş yapı bozuklukları sonucu konjenital kalp hastalığı gibi kalbin çalışmasını etkileyen çeşitli durumları içerir.

Akupunktur İle Sağlıklı Bir Kalbe Doğru

Son elli yıldaki tıbbi gelişmelere rağmen, kalp hastalığı Türkiye ve dünyada önde gelen ölüm nedeni olmaya devam etmektedir.

Akupunktur tedavisini ve bütünsel tıp ilkelerini sağlıklı yaşam tarzınıza dahil ederek kalp hastalığı riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Sağlığınızı iyileştirmek için küçük adımlar atmak bile kalp hastalığı riskinizi yüzde seksen kadar azaltabilir.

Bu adımlar; yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak, sigarayı bırakmak, sağlıklı bir kiloyu korumak, stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek olarak özetlenebilir. Akupunktur bunların hepsine yardımcı olabilir.

1. Yüksek Tansiyonu Yönetin

Yüksek tansiyon, kalbin daha fazla çalışmasına neden olarak oksijen ihtiyacını artırır ve bu oksijen miktarı karşılanamadığında göğüs ağrısı (anjina) oluşur.

Aşırı damar içi basınç, kalp büyümesine (kardiyomegali) yol açabileceği gibi böbrekler ve beyindeki ince kan damarlarına zarar verebilir. Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve böbrek hastalığı riskini artırır.

Akupunkturun özellikle kan basıncını düşürmede yardımcı olduğu bulunmuştur. Akupunktur uzmanı araştırmacılar, el bileklerinde , önkol içinde veya bacakta belirli bölgelere akupunktur iğneleri uygulayarak, kalbin artmış olan aktivitesini azaltan endorfin ve enkefalinlerin salınımını uyarmayı başardılar.

Bu da kan basıncını, ve dolayısıyla oksijen ihtiyacını düşürür. Araştırma sonuçları akupunktur tedavisinin en az tansiyon ilaçları kadar etkili olduğunu göstermiştir Fan 2020.

2. Sigarayı Bırakın

Çoğu insan sigara içmeyi solunum sorunları ve akciğer kanseri ile ilişkilendirir. Ama sigara içmek koroner arter hastalığının da önemli nedenlerinden biridir. Tam olarak, kalp hastalığından kaynaklanan tüm ölümlerin yaklaşık yüzde yirmisi doğrudan sigara ile ilgilidir.

Akupunkturun sigara için etkili bir tedavi olduğu gösterilmiştir. Sigarayı bırakmaya yönelik akupunktur tedavileri, insanların genellikle sigarayı bıraktıklarında baş etmeye çalıştıkları belirtiler olan sinirlilik, istek, iç sıkıntısı ve huzursuzluğa odaklanır. Akupunktur tedavisi aynı zamanda rahatlamaya ve detoksifikasyona da yardımcı olur.

3. Sağlıklı Kiloyu Koruyun

Fazla kilolar; diyabet, yüksek tansiyon ve koroner arter hastalığı ile ilişkilidir ve bunların tümü kalp hastalığı gelişme riskini artırır.

Ancak araştırmalar, aşırı vücut ağırlığının tek başına kendisinin kalp yetmezliğine de yol açtığını göstermiştir. Bu şu anlama gelir: Siz tamamen sağlıklı olsanız bile, aşırı kilolu olmak sizi yine de kalp yetmezliği riskine sokar.

Akupunktur ve Doğu Tıbbı, kilo vermek söz konusu olduğunda mükemmel bir yardımcı araçtır. Vücuda enerji vermeye, besinlerin emilimini en üst düzeye çıkarmaya, safrayollarını temizlemeye, eliminasyonu düzenlemeye, aşırı yemeyi kontrol etmeye, iştahı bastırmaya ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilirler.

4. Stresi Azaltın

Stres hayatın normal bir parçasıdır. Ancak stres iyi yönetilmezse, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, göğüs ağrıları veya düzensiz kalp atışları gibi duygusal, psikolojik ve hatta fiziksel sorunlara yol açabilir.

Stresin kendisi bir risk faktörü olabilir veya yüksek düzeyde stres diğer risk faktörlerini daha da kötüleştirebilir. Örneğin, stres altındaysanız, tansiyonunuz yükselir, fazla yemek yiyebilir, daha az egzersiz yapabilirsiniz ve sigara içme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Çok sayıda çalışma, akupunkturun stres, anksiyete (iç sıkıntısı) ve zihinsel sağlık tedavisinde önemli faydalarını göstermiştir.

Akupunktura ek olarak, Doğu tıbbı, stresi kontrol altında tutmak için yaşamınıza entegre edilebilecek çok çeşitli araçlar ve teknikler sunar. Bu araçlar, Yoga, evde uygulayabileceğiniz Çi Gong egzersizleri, bitkisel karışımlar, diyeti değiştirmek, meditasyonlar ve akupresür’ü içerir.

5. Uykuyu İyileştirin

Kötü uyku; yüksek tansiyon, ateroskleroz (damar sertliği), kalp yetmezliği, kalp krizi, felç, diyabet ve obezite ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, iyi bir kalp sağlığı için erken yatarak en az sekiz saat uyumanın gerekli olduğunu ve sekiz saatten az uyumanın kalp hastalığına yakalanma riskini artırabileceğini göstermiştir.

Akupunktur, uyku getiren tüm ilaçların herhangi bir yan etkisi olmadan çok çeşitli uyku problemlerini tedavi etmede büyük başarı göstermiştir. Uyku sorunlarına yönelik akupunktur tedavileri, uykusuzluğa neden olan asıl soruna odaklanır.

Bu nedenle, uykusuzluk için akupunktur tedavisine baş vuranlar sadece daha iyi bir uyku elde etmekle kalmaz, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlıkta genel bir iyileşme sağlarlar.

Daha fazla içerik ve bilgi için -> https://drnilgunerozturk.com‘u ziyaret edin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir