Akupunkturun Yönetici Damarı: Du Mai

Akupunktur tedavileri çeşitli bioaktif noktaların uyarılması esasına dayanır. Bu bioaktif noktalar belli enerji kanalları boyunca sıralanırlar.

Tedavilerde, vücudun yüzeyi boyunca akan 12 ana enerji kanalına ek olarak vücutta Ekstra kanallar adı verilen daha derin enerji kanalları da kullanılır. 12 ana enerji kanalı vücuttaki enerji ve kan nehirleri olarak düşünülecek olursa, Esktra Kanallar derin göllerdir.

Enerji buralarda 12 ana kanaldaki can ve kan akışını düzenlemek için hareket eder ve bir kanalda yeterli enerji yoksa, Ekstra Kanallar onu doldurmaya yardımcı olabilir.

Aynı şekilde, bir enerji kanalında taşma veya düzensiz akış olması durumunda da ekstra kanallar fazla enerjiyi vücudun diğer bölgelerine yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Akupunktur tedavileri vücutta yüzlerce biyoaktif nokta üzerinden yapılabilir. Sırt noktaları en çok tedavi edilen noktalardandır.
Du Mai vücudumuzun en önemli ekstra kanalı ve akupunktur tedavilerinin vazgeçilmezidir. Başka pek çok hastalığın yanısıra, baş ve boyun ağrılarından, sırt ve bel ağrılarından çoğunlukla bu kanaldaki tıkanıklıklar sorumludur.

Vücutta sekiz Ekstra Kanal vardır ve sadece ikisinin yolları üzerinde kendi akupunktur noktaları bulunur. Bunlardan biri Yönetici Damar ya da diğer adı ile ‘Du Mai’dir.

Du Mai böbrekler arasında başlar, perineye doğru aşağı iner ve sonra omurga boyunca sırtta yukarı doğru çıkarak başın tepesine ulaşır, buradan kafa içine girerek beyinden geçer, daha sonra yüzün orta hattından aşağı doğru ilerleyerek ön dişlerin hemen üstünde, dişetinde son bulur.

Du Mai aynı zamanda “Yang Denizi” olarak da adlandırılır, çünkü vücuttaki yang enerjisini depolar, besler ve hareket ettirir. Böylelikle tüm yang enerji kanallarını etkiler. Özellikle vücuttaki tüm yang’ın köken aldığı ‘Böbrek Yang’ını güçlendirir.

Yang, fizyolojimizin sıcak, kızgın, yayılıcı-genişleyici, aktif parçasıdır. Yang olmadan hayat olmaz. Böbrek Yangı’nı besleyen ana nokta, Du Mai’nin üzerinde, belde bulunur.

Omurganın içinden geçen yolu nedeniyle, Du Mai klinik olarak omurgayı ve sırtı güçlendirmek için kullanılır.

Akupunktur iğneleri doğrudan Du Mai kanalı üzerinde bulunan noktalara yerleştirilebilir veya Du Mai’yi doğrudan etkileyen, el ve ayak bileklerindeki belli giriş noktaları iğnelenerek kanala erişilebilir.

Boyun, sırt ve bel ağrısını tedavi etmek için kanalın kendisi ideal bir seçenektir zira yüz üstü yatmak sıkıcı veya rahatsız ediciyse hasta bir sandalyede otururken de tedavi edilebilir.

Bu kanalı tedavi etmek şişmiş diskler, artrit veya spinal stenoz (kanal daralması) gibi birçok sırt sorunu için önemli bir terapidir.

Du Mai, baş dönmesi veya bellek zayıflığı gibi belirtilerin varlığında, beyni beslemek için de kullanılabilir. Du Mai’nin küçük bir dalı kalbe yakın geçtiğinden, zihni ve ruhu güçlendirmek için de kullanılabilir.

Son olarak, bazı akupunktur gelenekleri, yeli vücuttan atmak için Du Mai’yi kullanır, böylece burun akıntısı, başağrısı, yüksek ateş ve boyun tutulması gibi dış yelden kaynaklanan belirtiler ortadan kalkar.

Ayrıca titreme (tremor), tikler, kasılma nöbetleri (konvülsiyonlar) veya baş dönmesi (vertigo) gibi semptomlara neden olan iç yeli dışarı atmak için de kullanılabilir.

Du Mai, akupunktur tedavisi sırasında akupunktur iğneleri ile uyarılabilir veya Çi Gong solunum ve hareket teknikleri kullanılarak kişinin kendi çabaları ile de zamanla aynı iyileşmeye erişilebilir.

Bazı otlar Du Mai’de enerji akışını uyarır ve böylece bu ekstra kanalı tedavi etmek için bitkisel formüller de kullanılabilir.

Özet

Etkilediği alanlar: Arka orta hat, özellikle omurilik ve beyin-sinir ve kas sistemleri

Fonksiyonlar: Tüm yang enerji kanallarını etkiler

 • Beyin ve omurilik sorunları – Ağrı, ağırlık, felç, psikolojik vb ruhsal/zihinsel sorunlar
 • Diğer yüz sorunları – Başağrısı, migren, yüzde/kafada ağrı/şişme

DU-MAİ Enerji Kanalını Tedavi Ederek İyileşen Hastalıklar

DU-MAİ uzun yolu boyunca, hareket sisteminin büyük bir kısmından geçer ve bu sırada iç organlara giden sinir liflerinin tümü ile temas halinde olur. Bu yüzden Du-Mai çok sayıda değişik hastalığı tedavi etmekte başvurulan bir enerji kanalıdır.

 • Baş ve boyun ağrıları, omuz ağrıları – boyun tutulması, kas spazmı, ense ağrısı, oksipital veya frontal baş ağrısı, başağrısı-sersemlik, migren, yüksek tansiyondan kaynaklanan başağrısı, başta ağırlık hissi, gerginlik hissi,kafa derisinin şişmesi ve acıması, servikal spondilosis, çene kilitlenmesi, yüz ağrısı ve yüzde ödem
 • Görme sorunları – miyopi ve diğer göz uyum bozuklukları, bulanık görme, göz yorgunluğu, göz ağrısı, göz tembelliği, göz kızarması, göz aklarının sararması, gözyaşı bezi hastalıkları, aşırı gözyaşı salgısı, katarakt, gece körlüğü (Tavuk karası hastalığı, Retinitis pigmentosa)
 • Beyin hastalıkları ve beyinden çıkan sinirlerle ilgili bütün sorunlar – Konuşma yetisi kaybı, havaleler, epilepsi, çocukluk çağı epilepsisi, beynin motor kontrol bozukluğu hastalıkları, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, kulak çınlaması, baş dönmesi, bipolar hastalık, manik-depresif bozukluk, şizofreni, başdönmesi, Meniere sendromu, serebral yetmezlik, senil demans, inme sonrası felç, bellek kaybı, bilinç kaybı, şuur bulanıklığı, yüz spazmı, yüz felci, araç ve deniz tutması
 • Psikolojik sorunlar – korku, fobi atakları, stres, sinirlilik, bastırılmış öfke, algı zayıflaması, unutkanlık, çarpıntı-iç sıkıntısı, anksiyete, göğüste sıkıntı hissi, göğüs sıkışması, iç çekme, histeri, uykusuzluk, muhakeme zayıflaması, odaklanma güçlüğü, dikkat eksikliği (ADD, ADHD)
 • Kulak-Burun-Boğaz ve tiroid sorunları – Dil tutulması, boğaz şişmesi, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kulak ağrısı, burun kanaması, burun tıkanıklığı, nezle, alerjik rinit, burunda polip, sinüzit, geniz akıntısı, koku alma bozuklukları, guatr
 • Ağız çarpıklığı, ağız kokusu, diş ağrısı, dişeti hastalıkları, dil büyümesi, dil ülserleri, aftlar, dudaklarda kasılma, ağız ve yüzde uçuk ve ekzema
 • Solunum sorunları – Öksürük, astım, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yenidoğan asfiksisi
 • Omurga hastalıkları – Lumbago (Bel Ağrısı), bel tutulması, sırt tutulması, bel eğilme sorunları, omurga kireçlenmesi lumbosakral ağrı, kuyruksokumu ağrısı, opusthotonus
 • Nevraljiler – interkostal sinir ağrısı, bel bölgesinde nevralji, siyatik ağrısı
 • Hararet ve aşırı üşüme sorunları – yüksek ateş, sıcak çarpması, ateş ve titreme, soğuk algınlığı belirtileri
 • Terleme bozuklukları – aşırı terleme, terleme olmayışı, çi eksikliğinden doğan spontan terlemeler, yin eksikliğinden doğan gece terlemeleri
 • Kalp yetmezliği, göğüs ağrısı, çarpıntı, yüksek tansiyon, bayılma, göz kararması, koma, şok
 • Kemik erimesi ile seyreden hastalıklar (diğer durumlar arasında tüberküloz ile de ilişkilendirilebilir – kemik veremi)
 • Gastro-intestinal sorunlar – Hazımsızlık, iştahsızlık, gaz, şişkinlik, mide spazmı, gastrit, mide ağrısı, karın ağrısı, kusma, enterit, sarılık, kolesistit, safrakesesi ağrısı, ishal, sabah çok erken (saat 5’de) ishal çıkmak, kanlı ishal, kabızlık, alerjik kolit, mide düşüklüğü, rektal prolapsus, anal prolapsus, hemoroid, anal fissür
 • Mesane ve idraryolları sorunları – idrar retansiyonu, idrarda kan görülmesi, gonore (belsoğukluğu), idrar tutamama, idrar kaçırma, nörojen mesane (mesane felci)
 • Gece işemeleri (gece yatak ıslatma, gece bol miktarda idrara çıkma)
 • Erkek üreme sorunları – empotans (iktidarsızlık), libido sorunları (cinsel canlılık eksikliği), cinsel zayıflık, prostatit, kısırlık
 • Erkeklerde ejakülasyon sorunları – spontan semen akıntısı, erken boşalma, gece ejakülasyonları
 • Kadın hastalıkları – vajinal akıntı, kaşıntılı akıntı, kaşıntısız vajinal akıntı, düzensiz adet görme, düşük tehdidi, adet düzensizlikleri, ağrılı adetler, kısırlık, vajinal prolapsus
 • Pelvik enflamatuar hastalıklar ve üreme sorunları
 • Böbreküstü bezi yetmezliği, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, hormonal dengesizlik, aşırı yang enerjiden kaynaklanan hipertansiyon, multiple sklerosis, kas distonileri, hıçkırık
 • Bacak ve diz hastalıkları – Alt ekstremite felçleri, bacaklarda ve dizlerde ağrı, ödem ve güçsüzlük, bel ağrısı ve zayıf dizler

AKUPUNKTUR TEDAVİLERİhakkında daha fazla içerik ve bilgi için -> https://enerjiklinik.com/akupunktur-tedavisi

Kalp hastalıklarında akupunktur hakkında bilgi için -> https://drnilgunerozturk.com/kalp-hastaliklarinda-akupunktur/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir