Akupunkturun Yönetici Damarı Du Mai

Bir Sıradışı Enerji Kanalı

Akupunktur tedavisinde vücutta değişik yönlerde uzanan enerji kanalları üzerinde bulunan bioaktif noktalar uyarılarak tedavi yapılır.

Vücudun 12 çift ana enerji kanalına ek olarak Sıradışı Damarlar adı verilen daha derin enerji kanalları da sıklıkla tedavi edilir. 12 ana enerji kanalı vücuttaki enerji ve kan nehirleri olarak düşünülecek olursa, Sıradışı Damarlar derin göllerdir.

Enerji buralarda 12 ana kanaldaki can ve kan akışını düzenlemek için hareket eder ve bir kanalda yeterli enerji yoksa, Sıradışı Damarlar onu doldurmaya yardımcı olabilir. Aynı şekilde, bir enerji kanalında taşma veya düzensiz akış olması durumunda da Sıradışı Damarlar fazla enerjiyi vücudun diğer bölgelerine yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Vücutta sekiz Sıradışı Damar vardır ve sadece ikisinin yolları boyunca akupunktur noktaları vardır. Bunlardan biri Yönetici Damar ya da diğer adı ile ‘Du Mai’dir.

Akupunkturun Yönetici Damarı

Du Mai böbrekler arasında başlar, perineye doğru aşağı iner ve sonra omurga boyunca sırtta yukarı doğru çıkarak başın tepesine ulaşır, buradan kafa içine girerek beyinden geçer, daha sonra yüzün orta hattından aşağı doğru ilerleyerek ön dişlerin hemen üstünde, dişetinde son bulur.

Du Mai aynı zamanda “Yang Denizi” olarak da adlandırılır, çünkü vücuttaki yang enerjisini depolar, besler ve hareket ettirir; böylelikle tüm yang enerji kanallarını etkiler. Özellikle vücuttaki tüm yang’ın köken aldığı ‘Böbrek Yang’ını güçlendirir. Yang, fizyolojimizin sıcak, kızgın, yayılıcı-genişleyici, aktif parçasıdır. Yang olmadan hayat olmaz. Böbrek Yangı’nı besleyen ana nokta, Du Mai’nin üzerinde, belde bulunur.

Omurganın içinden geçen yolu nedeniyle, Du Mai klinik olarak omurgayı ve sırtı güçlendirmek için kullanılır. Akupunktur iğneleri doğrudan Du Mai kanalı üzerinde bulunan noktalara yerleştirilebilir veya Du Mai’yi doğrudan etkileyen, el ve ayak bileklerindeki belirli giriş noktaları iğnelenerek damara erişilebilir.

Boyun, sırt ve bel ağrısını tedavi etmek için kanalın kendisi ideal bir seçenektir zira yüz üstü yatmak sıkıcı veya rahatsız ediciyse hasta bir sandalyede otururken de tedavi edilebilir. Bu kanalı tedavi etmek şişmiş diskler, artrit veya spinal stenoz (kanal daralması) gibi birçok sırt sorunu için önemli bir terapidir.

Du Mai, baş dönmesi veya bellek zayıflığı gibi belirtilerin varlığında, beyni beslemek için de kullanılabilir. Du Mai’nin küçük bir dalı kalbe yakın geçtiğinden, zihni ve ruhu güçlendirmek için de kullanılabilir. Son olarak, bazı akupunktur gelenekleri, yeli vücuttan atmak için Du Mai’yi kullanır, böylece burun akıntısı, başağrısı, yüksek ateş ve boyun tutulması gibi dış yelden kaynaklanan belirtiler ortadan kalkar.

Ayrıca titreme (tremor), tikler, kasılma nöbetleri (konvülsiyonlar) veya baş dönmesi (vertigo) gibi semptomlara neden olan iç yeli dışarı atmak için de kullanılabilir.

Du Mai, akupunktur tedavisi sırasında akupunktur iğneleri ile uyarılabilir veya Çi Gong solunum ve hareket teknikleri kullanılarak kişinin kendi çabaları ile de zamanla aynı iyileşmeye erişilebilir. Bazı otlar Du Mai’yi uyarır ve bu Sıradışı Damarı tedavi etmek için bitkisel formüller de kullanılabilir.

ÖZET

Etkilediği alanlar: Arka orta hat; özellikle omurilik ve beyin-sinir ve kas sistemleri

Fonksiyonlar: Tüm yang enerji kanallarını etkiler

  • Beyin ve omurilik sorunları – Ağrı, ağırlık, felç, psikolojik vb ruhsal/zihinsel sorunlar
  • Diğer yüz sorunları – Başağrısı, migren, yüzde/kafada ağrı/şişme

Daha fazla bilgi için

-> Akupunktur Ağrı Giderici Bir Tedaviden Daha Fazlasıdır

-> Duygusal ve Fiziksel Travmalarda Akupunktur Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir