Depresyonda Ozon Tedavisi

Ozon Terapi alan herkes fark etmiştir: Ozon tedavisi ruhsal zindelik sağlar

Anksiyete, depresyon gibi ruhsal yakınmalarda, depresif duygu durumunda ve uykusuzlukta ozonterapinin sinir sistemini dengeleyici etkileri uzun yıllardır bilinmektedir.

Duygudurum Bozuklukları Nelerdir?

Ozon tedavisi Depresyon da güçlü antidepresan etkiler gösterir
Depresyon duygudurum bozukluklarının içinde en çok görülenidir.

Duygudurum bozukluğu adı verilen hastalıklar depresyon ve major depresyon, distimi (kronik depresif bozukluk/depresif kişilik bozukluğu) ve bipolar bozukluktur.

Bu hastalıkların gerçek sebepleri hep ruhsal travmalarda aranmıştır. Gerçekten de, hastalık çoğunlukla bir kayıp ve üzüntüyü takip eden ruhsal çöküntü ile başlar.

Ancak bağışıklığın da bu dönemde yine aynı sebeplerden düştüğünü bilinmektedir.

Bu nedenle araştırmacılar enfeksiyonlarla ruhsal hastalıklar arasındaki bağları incelemişlerdir. Belki de depresyon, bipolar bozukluk gibi hastalıklar ruhsal hastalık olmayıp, beyin hastalığıdır? Bu konu halen araştırılmakta.

Ruhsal Hastalıklarla Enfeksiyon Arasındaki İlişki

Beyinde kronik hastalık yapan mikroorganizmaların başında virüsler, özellikle de herpes virüs ailesi gelmektedir. Bu virüslerin arasında HHV-6A, HHV-6B ve Sitomegalovirüsler beyin dokusunda en çok tespit edilen virüslerdir.

Araştırmacılar, majör depresyon hastalığı ve bipolar bozukluk hastalığı olan kişilerin beyninde insan herpes virüsleri ailesinden HHV-6A ve 6B virüs enfeksiyonu buldu.

Başka araştırmacılar, depresyon ve bipolar bozukluğun viral enfeksiyondan kaynaklandığını yayınladılar Prusty 2018.

İnsan herpes virüsü HHV-6B’nin, enfeksiyonun pasif döneminde Hipotalamik-Hipofiz-Adrenal Ekseni aktive ederek depresyon riskini büyük ölçüde artırdığı gösterildi Kobayashi 2020.

Bütün bunlar bizim ozon tedavisinin depresyonda neden etkili olduğunu açıklayabilmemizi sağlıyor. Çünkü ozon tedavisinin en belirgin etkileri bağışıklık güçlendirici ve antiviral etkilerdir.

Beynin viral hastalıkları ve depresyon arasındaki ilişki konusunda daha fazlası>>

Depresyonda Ozon Tedavisi Nasıl Etki Gösterir?Depresyonda ozon tedavisi anksiyetede ozonterapi

Ozonun sinirleri güçlendirici ve antidepresan etkileri kan oksijen düzeylerini arttırıcı ve sinir hücrelerinin metabolizmasını iyileştirici etkileri ile açıklanmaktadır. Zira beyin fonksiyonları oksijen eksikliğinden doğrudan etkilenir.

Bu etkiler ozon tedavisinin depresyon ve anksiyetede tam olarak nasıl etkili olduğunu açıklamaya yine de yeterli olmuyor. Ancak son yıllarda bilimsel çalışmalarda elde elde edilen bilgiler bu alana ışık tuttu.

Giderek daha çok araştırma çeşitli duygudurum bozukluklarının sebebi olarak erken yaşam enfeksiyonları ve ilişkili beyin enflamasyonuna işaret etmeye başladı.

Çocukluk çağı ve yetişkinlikte geçirilen enfeksiyonlar da duygudurum bozuklukları ile ilişkili bulundu. Beyin enfeksiyon ve enflamasyonlarının yol açtığı hastalıklar konusunda okumak isterseniz daha fazlası>>

Ozon Tedavisinin Anti-Depresan Etkileri Nelerdir?

Duygudurum (Mood) bozuklukları ve virüsler arasındaki ilişki netleştikçe ozonun bu hastalıklarda nasıl olup da bu denli etkili olduğu konusu daha iyi aydınlanıyor ve dikkatleri ozonun güçlü antiviral etkilerine çekiyor.

Ayrıca, ozonun kök hücre göçü üzerinden beyinde rejenerasyon başlattığı ve oksidatif stresi giderdiği gösterilmiştir.

Alkol Bağımlılığından Kurtulmada Ozon tedavisi

Ozon alkol bağımlılığından kurtulma mücadelesinde araştırılmış, bu sırada sıklıkla görülen beyinde asetaldehit birikmesini azalttığı ve antioksidan etkileri ile beyni koruduğu bulunmuştur. Diaz-Soto 2015

Ozon tedavisi bağışıklığı güçlendirici ve detoks etkileri sayesinde depresyonu iyileştirmektedir.

Ozon Tedavisinin Uykusuzluğa Etkileri Nelerdir?

  • Uykuya dalmayı kolaylaştırır
  • Kesintisiz uyku sağlar
  • REM düzenini geri getirerek derin uyku sağlar
  • Uykuda görülen horlama veya uyku apnesi gibi sorunları daha ilk seanslarda giderir
  • Sabahları erken saatte ve zinde uyanmayı sağlar

Ozon tedavisi antiviral etkileriyle dokuları virüslerden temizleyerek sinir hücrelerinin metabolizmasını iyileştiriyor olabilir mi?

Ozonun ruhsal zindelik veren etkilerinin arkasında sadece bu etkisi yatıyor olabilir mi?

Yeni araştırmalar bu sorulara da cevap verecek.

Sık Sorulan Sorular

Ozon tedavisi antidepresan yerine geçer mi?

Ozon tedavisi antidepresanlardan da daha iyi bir tedavi sağlar. İyileşirken ilaç tedavisinin yarattığı zihin dağınıklığını değil, hafiflik ve berraklık algılarsınız.

Ozon tedavisinde nelere dikkat etmeli?

Ozon tedavisinde en büyük yanlışlardan biri bir seans ozon alarak tedaviyi denemeye kalkışmaktır. Böyle yaptığınızda sadece bir seans ozon alırsınız ama ozon tedavisi alamazsınız. Çünkü tedavi ihtiyacınız çoğunlukla birden çok seans gerektirir.

Sonuç

Kendinizi endişeli mi hissediyorsunuz? İç sıkıntınız mı var? Ozon tedavisi kaygı, stres ve depresyonla mücadelede yardımcı olabilir.

Ozon, toksinlerinizden kurtulmayı sağlarken, kasları gevşetir, beyin aktivitesini yatıştırır ve  zihin berraklığı sağlar. Ozon tedavisinin etkileri fiziksel bedeni canlandırırken zihinsel stresi gidermeye yardımcı olur.

Depresyon tedavisinde ozon terapi kliniğimizde 10-12 seans süre ile yapılmaktadır. Tedavi kan yoluyla yapılır. Major otohemoterapi yöntemi uygulanır.  Seanslar her gün olabileceği gibi, haftada 2 gün de olabilir.

Randevu için arayınız.