Ozon Tedavisi

ozon oksijenOzon tedavileri Ozon-Oksijen karışımı ile yapılır

Ozon 3 oksijen atomundan oluşur, ancak oksijen ile benzerliği bu kadardır. Ozonun fiziksel özellikleri de, etkileri de oksijenden çok farklıdır.

Ozon çok yüksek enerji taşıyan bir moleküldür ve bakteriler, mantarlar ve virüsler onun güçlü etkilerine dayanamayarak ölürken sağlıklı hücreler ise daha sağlıklı hale gelir. Ozon Terapi ozonun bu benzersiz özelliklerinden doğmuştur.

Ozon Terapide ozonun çok düşük dozlarda kullanılması yeterli olabilmektedir. Terapide kullanılan ozon gazına Medikal Ozon denir ve ve bu gaz % 95-98 oksijenden, % 2-5 oranda ozondan oluşur. Medikal ozonun kullanıldığı çeşitli tedavilere “OZON TERAPİ” ya da “OZON TEDAVİSİ” denir.

Ozon Tedavisinin İnsan Vücudundaki Etkileri Nelerdir?

  • Ozon bağışıklığı güçlendirir
  • Vücutta hastalık belirtileri oluşturmasa bile; bakteri, mantar, ve virüsleri inaktive eder, öldürür
  • Kan dolaşımını iyileştirir
  • Damarları iyileştirir ve damar sertliğini giderir
  • Doku oksijenlenmesini iyileştirir.
  • Hücre enerji üretimini arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Anti-kanser etki gösterir: Anti-tümör özellikleri vardır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller.
  • Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini hafifletir, radyoterapinin etkisini güçlendirir.

Ozon yukarıda özetlenen etkileri ile birbirinden farklı pek çok hastalıkta uygulanır. Bu kadar geniş yelpazede hastalıklarda kullanılıyor olması çoğunlukla doku oksijenlenmesini artırıcı etkilerine bağlanmıştır ancak kontrol grubuna oksijen verilerek yapılan karşılaştırmalı çalışmalar ozonun etkilerinin oksijenden bapımsız olduğunu göstermiştir.

İlerleyen yıllar içinde, önceleri sanıldığından çok daha fazla hastalığın viral nedenli olduğu anlaşıldıkça, bu satırların yazarı ozonun çok yönlü etkilerinin sebebinin antiviral özelliklerine dayandığını düşünüyor. Zira bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre virüsler depresyona dahi yol açabiliyorlar.

Ozon Doku Oksijenlenmesini Nasıl Arttırır?

Ozon kanla ilk temas ettiğinde alyuvarlarda birçok değişiklikler meydana getirir:
* Alyuvarlar elastikiyet kazanır ve böylece kanın akışkanlığı da artar.
* Alyuvarların oksijen taşıma kapasitesi artar.
* Alyuvarların oksijeni dokulara bırakma yeteneği artar.

Vücudumuzdaki damarlar dokular içerisinde gittikçe o kadar incelirler ki artık alyuvarlar bu damarlarda tek sıra halinde ilerlemek zorunda kalırlar. Bu sırada damarların eğilip büküldükleri, dallandıkları yerlerde alyuvarlar da şekil değiştirip bükülerek, kıvrılarak ilerlemek zorundadırlar. Alyuvarlar kan hacminin yarısına yakınını oluştururlar ve kanın akışkanlığında rol oynayan faktörlerin başında gelirler.

Dolayısıyla alyuvarların elastikiyetlerini kaybetmeleri kanın akışkanlığının da azalmasına yol açar. Diyabet (şeker hastalığı) veya asidoz gibi durumlarda alyuvarlar şekil değiştirebilme yeteneklerini çeşitli derecelerde yitirirler, bunun sonucunda kılcal damarlarda damar tıkanıklıkları ve bunu izleyen organ hasarları oluşur. Yine diyabette alyuvarların oksijeni dokulara bırakma kabiliyetleri azalmıştır, bu da doku beslenmesini bozar.

Alyuvarların kan dolaşımında şekil değiştirebilme yeteneği

Alyuvarların şekil değiştirme yeteneği (buna alyuvar reolojisi adı verilmiştir) çok önemlidir çünkü kanımız akışkanlığını buna borçludur. Çünkü alyuvarlar kanımızın yarısına yakınını oluştururlar. Diyabet gibi nedenlerle alyuvar reolojisi bozulduğunda (şekil değiştirme yeteneklerini yitirdiklerinde), alyuvarlar ince kılcal damarlarda birbirlerine adeta yapışırlar, ve bu yüzden kılcal damarlar, hatta orta büyüklükte damarlar anında tıkanabilir.

Vücut bu damarları tekrar dolaşıma açmakta yetersiz kalırsa veya o bölgenin dolaşımını düzeltmek için yeni kılcal damar oluşturmak üzere harekete geçmekte geç ya da yetersiz kalırsa o bölgede dolaşım bozukluğuna bağlı olarak morarma şeklinde renk değişiklikleri oluşmaya, gangren ve yaralar açılmaya başlar.

Ozon terapi alyuvarların bozulmuş reolojisini yeniden düzenleyerek diyabetiklerdeki damar tıkanmalarını, ayak-bacak yaralarını iyileştirir, beyin ve koroner dolaşımınızı korur.

Yandaki resimde bir doku kesitinin elektron mikroskobuyla incelenmesi sırasında gözlenen bir

kılcal damarı ve içerisindeki alyuvarları damar içindeki yolculuk pozisyonlarında görüyorsunuz.

Bilim dünyası alyuvarları ilkin mikroskopta gördü. Yuvarlaktılar. Daha sonra elektron mikroskopları keşfedildiğinde, alyuvarların ortadan hafif basık disk şeklinde hücreler oldukları görüldü. Daha da sonraları, alyuvarın yapısı yakından incelendiğinde onların içi hemoglobin dolu bir çeşit kese şeklinde oldukları ve belli bir şekillerinin olmadığı görüldü.

Büyük damarlarda ortadan basık disk şekillerini koruyorlardı ama asıl dolaşımın meydana geldiği ince kılcal damarlarda tek sıra halinde giderken her şekli alıyorlardı. İşte aşağıda bir doku kesitinin elektron mikroskobu ile alınan görüntüsünde bu şekilleri görüyorsunuz.

Nitekim, kameralı elektron mikroskoplarıyla yapılan incelemeler hareket halindeki alyuvarların damarlar içinde yol alırken sadece disk değil, yumurta şeklini, şemsiye şeklini, bumerang şeklini,.. vb her şekli aldığını gösterdi. İşte alyuvarların damar içinde kan akışına ve damar yapısına bağlı olarak her şekli alabilmeleri, kan akışkanlığının temelini oluşturmaktadır.

Diyabette bu özellik bozulur ve alyuvarların esnekliği zamanla azalır, ayrıca membran elektrik yükleri bozulduğu için birbirlerine yapışma eğilimi göstermeye başlarlar

Ozon terapi ile alyuvarlar bu yeteneklerini tekrar kazanırlar.

Dr. Nilgün Eröztürk 

Başa dön tuşu