Kas İskelet Hastalıklarında Ozon Terapi

Etkiler Hemen Başlar ve Tedavi Sonucu Kalıcıdır

  • Ozon güçlü ağrı kesici ve iltihap giderici etkilere sahiptir ve ayrıca tüm vücutta olduğu gibi kemik ve kıkırdaklarda da doku yenilenmesi başlatır. Bu etkiler ağrı kesici maddelerin ve GLİKOZAMİNOGLİKAN, KOLLAJEN gibi kıkırdak ana maddelerinin üretiminin uyarılmasıyla olur. Ozonun ağrılı eklem hastalıklarındaki tedavi başarısında ve iyileşmenin kalıcı olmasında bu etkiler önemlidir.
  • Kas – eklem hastalıklarının tedavisinde ozon tedavisi hangi nedene bağlı olursa olsun kronik kas kasılmasını hızla giderir. Ozon kan yoluyla verilirse ayrıca tüm vücutta yenilenme de başlatacaktır. Ozon ağrılı bölgelere veya doğrudan eklem içine şırınga edildiğinde dokuları hızla iyileştirir, hareket kısıtlılığı kısa zamanda düzelir.
    Eklem-içi injeksiyonlarda verilen ozon gazı eklem sıvısı tarafından emilir; bu sıvıdaki organik maddeler ile reaksiyona girer ve böylece kıkırdak doku hücrelerini uyararak kıkırdak hücrelerinde yenilenme başlatır, eklem-içi sıvısının üretimi hızla artar.
  • Ozon etkisi ile enjeksiyon yapılan dokuda antioksidan enzimlerin sentezi başlar, bu lokal antioksidan etki doku yenilenmesine ve nihai iyileşmeye katkıda bulunur.
  • Her seanstan sonra bariz iyileşme olur, iyileşmenin hızı tedavi süresini belirler.

Sırt ve Bel Ağrılarında Ozon Terapi

Bel ağrıları fıtık kaynaklı veya fıtıktan bağımsız olabilir. Her durumda, omurga çevresindeki tetik noktalara, kaslara ve akupunktur noktalarına insülin iğneleri ile verilen az miktarlardaki ozon-oksijen karışımı ağrıyı hızla giderir, hareket kısıtlılığını iyileştirir. Disk fıtığı süreci hemen daima kas tutulması ile başlar: Gerek boyun, gerekse bel fıtığını yaratan süreç, omurgayı destekleyen kaslarda meydana gelen spazm ile başlar, kas liflerinde enflamasyon ile devam eder.

İşte bu nedenle tedavide de bu sürecin başına giderek, işe kas liflerindeki enflamasyonu (iltihap) iyileştirerek başlamak kesin ve kalıcı çözümü sağlamaktadır. Kas İçine Ozon İnjeksiyonu: Bel ve boyun fıtıklarında, kas/eklem ağrılarında ve kas tutulmasında uygulanır. Enjeksiyonlara haftada 1 veya 2 kez yapılarak başlanır, sonradan haftada bir kez devam edilir. Gereken seans sayısı önceden kesin olarak tayin edilemez ancak kronik vakalarda bile çoğunlukla 5-6 seans yeterli olur.

Klinik Çalışma sonuçları ozon tedavilerinin bel fıtığı tedavisindeki olumlu etkilerini destekler niteliktedir*: Bel fıtığına bağlı ağrısı olan 60 hasta üzerinde yapılan bir çift-kör çalışmanın sonuçlarına göre, omurga çevresindeki kaslara uygulanan ozon enjeksiyonlarının hastaların %61’inde ağrıyı tamamen geçirdiği rapor edilmiştir. Anti-inflamatuar ilaçların verildiği kontrol grubunda iyileşme oranı %33’te kalmıştır.

Ozon Tedavisinin Sonuçları

Ağrı seanslardan sonra giderek daha uzun sürelerle yok olur, zamanla tamamen ortadan kalkar. Eklem hareketliliği ilk seanstan itibaren düzelme gösterir. Tek seans yeterli olabileceği gibi, kalıcı sonuç için tedavilerin birkaç kez tekrarlanması da gerekebilir.

Sırt ve Bel Ağrılarında Ozon Terapi

Bel ağrıları fıtık kaynaklı veya fıtıktan bağımsız olabilir. Her durumda, omurga çevresindeki tetik noktalara, kaslara ve akupunktur noktalarına insülin iğneleri ile verilen az miktarlardaki ozon-oksijen karışımı ağrıyı hızla giderir, hareket kısıtlılığını iyileştirir.

Siyatik Ağrısında Ozon Terapi

Siyatik ağrısı, siyatik sinirin yolu üzerindeki eklem aralıklarında veya kaslarda meydana gelen enflamasyon ve ödem sonucu sıkışarak baskı altında kalmasından kaynaklanır. Siyatik ağrısı; bel ağrısı, kalça ağrısı, uyluk ağrısı, bacağın arkasına ve ayağa vuran ağrı şeklinde değişik yerlerde kendini gösterir.

Ozon-oksijen karışımının gerekli bölgelere enjeksiyonu ile enflamasyon geriler, ödem hafifleyerek siyatik sinir üzerindeki bası kalkar, ve ağrı kesilir. Etkiler enjeksiyonun hemen ardından başlar. Seans sonrasında ağrı tamamen geçer veya her seansta giderek hafifler. Tedaviler kalıcı sonuç elde edilene dek müteakip seanslar halinde birkaç gün ara ile uygulanır.

Hipertonik Kas Sendromu/Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Lumbago ve Piriformis Sendromunda Ozon Terapi
Kronik kas kasılmaları kas-iskelet sisteminin ağrılı hastalıklarının nedenleri arasında ilk sırayı alır. Kas kasılmaları boyun, sırt, bel ve kalça bölgesindeki kasların ağrıları ile seyreder, baş ve bacak ağrılarına da yol açar. Kasların arasına ve ağrılı bölgede yer alan tetik noktalara/biyoaktif noktalara az miktarda ozon-oksijen karışımı enjekte edilerek yapılan Ozon Terapi bu ağrılı kas hastalıklarında çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Eklem-İçi Ozon İnjeksiyonu Yöntemi

Bütün eklemlere yapılabilen eklem içi ozon-oksijen enjeksiyonu artrit, tendinit ve bursit gibi ağrılı eklem hastalıklarında uzun süredir uygulanan etkili bir yöntemdir. Tedaviler, eklem kapsülünün içine intra-artiküler enjeksiyon yöntemi ile ozon verilerek uygulanır. Diz, omuz, kalça ekleminin ağrılı hastalıklarında yapılan eklem içi enjeksiyonlar eklem hareketliliğini hızla iyileştirir. Tendinit, Bursit gibi hastalıklar da eklem çevresine uygulanan ozon enjeksiyonları ile iyileşen durumlar arasındadır.

El bileği ve ayak bileği ağrılarında ozon

Akupunktur noktası da denilen biyolojik aktif noktalara verilen az miktarlardaki ozon, altın/gümüş iğneler veya lazer ile yapılan klasik meridyen terapisinden çok daha hızlı iyileşme sağlayabilir. Detoks etkileriyle ozon; bu noktalara verildikten sonraki birkaç gün boyunca da etkisini göstermeye devam eder. Ozonun çok güçlü ağrı kesici ve antioksidan etkileri de iyileşmeye büyük katkıda bulunur, hareket kısıtlılığı hızla düzelir. Ozonun etkileri kalıcıdır ve klasik akupunktur tedavisine göre daha az sayıda seans sayısı iyileşmeye yeterlidir.

Dr. Nilgün Eröztürk – Her hakkı saklıdır

Başa dön tuşu