Ağrı Tedavilerinde Ozonterapi

Hastalıkların tedavileri açısından yaklaşıldığında, ozon tedavisi hepsi de ozonun mikrop öldürücü kapasitesine, kronik iskemik ve enflamatuar süreçlerdeki ve hücresel redoks dengesizliklerindeki tedavi edici rolüne ilişkin pek çok tıbbi-cerrahi uygulamalar sunar.

Ozon temelde üç yolla verilir: Topikal, infiltrasyon ve sistemik

Sistemik tedavi damardan kan alınıp ozonlandıktan sonra bu kanın geri verilmesiyle yapılan ozon tedavisi ve rektal yolla yapılan ozon tedavisinden oluşur.

Topikal uygulamalar ozonun mikrobik etkilerinden ve iyileşme üzerindeki olumlu etkilerinden ötürü başarılıdır. Bu uygulamalarda genellikle ayaklar/bacaklar torba içine alınarak doğrudan ozon verilir veya ozonlu su veya yağlar kullanılır.

Ozonun infiltrasyon yoluyla verilmesi; artrit (eklem iltihabı), tendonit (tendon iltihabı), fasiit (fasya iltihabı), nörit (sinir iltihabı) veya miyofasyal ağrı (kas ve kas kılıfı ağrısı) gibi kas-iskelet sistemi hastalıklarında ağrılı bölgeye iğne ile şırınga edilmesi şeklinde olur.

Ağrı Tedavilerinde Ozonterapi

Ozon, sistemik yolla verildiğinde de, lokal enjeksiyonlarla uygulandığında da antienflamatuar etki başlatır

Ozon enjeksiyonları ayrıca kıkırdak dokuyu da yeniler.

Bağ dokusu hücreleri fibroblastlarda ve kıkırdak hücreleri kondrositlerde bir proliferasyon (çoğalma) başlar, bu ise kıkırdak rejenerasyonuna yardımcı olur.

; ;  Hidalgo-Tallon 2022;

Daha fazla içerik ve bilgi için -> https://drnilgunerozturk.com‘u ziyaret edin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir